τα γεράνια (2004-2006)
(ιδρυτικό κείμενο (2004) για τα "γεράνια" που αργότερα το 2006 έγιναν "Ειλισσός")
μιλάμε βέβαια για τα λουλούδια και οχι για τα βουνά ... ... αυτά τα λουλούδια που ηταν συχνά μέσα στα φωτογραφικά θέματα οταν βγαίναμε πιό παλιά για φωτογραφικό σαφάρι στον Κολωνό, στον Κεραμεικό, στ’Αναφιώτικα η στη Πλάκα. ... αυτά τα λουλούδια που διηγούνται την ομορφιά που κρύβεται στ’απλά. «τα γεράνια» θα λέγεται ο νέος χώρος τέχνης που θα δημιουργήσουμε σιγά σιγά με τη βοήθεια των φίλων μας. Ενας μικρός χώρος στον οποίο θα εμφανιστούν με το χρόνο σημαντικά πράγματα απο νέους καλλιτέχνες αλλα πάντα σε συνάφεια και με μεγάλους καλλιτέχνες που θα τους γνωρίσουμε καλύτερα μέσα απο ειδικές εκδηλώσεις ακρόασης η θέασης. στα «γεράνια» θα ανταλλάξουμε πράγματα σαν ένα παλιό παζάρι οπως ελπίζουμε ν’ανταλλάξουμε ματιές συμμετέχοντας σε πράγματα απλά που τώρα πιά δεν μας μένει χρόνος η κέφι να κάνουμε : ν’ακούσουμε μουσική και να συζητήσουμε μετά – να σχολιάσουμε την ταινία που είδαμε – να προσπαθήσουμε να πλησιάσουμε τη μεγάλη τέχνη εξω απο τετριμμένες κοσμικότητες αλλα επι της ουσίας ... όλα αυτά αλλα και άλλα που δεν έχουν ακόμα γεννηθεί θα πραγματοποιηθούν σιγά σιγά και πάντα μέσα απο συμμετοχή φίλων που συμμερίζονται ίδιες βασικές αξίες. θα σας κρατάμε ενήμερους ... δεν θα έχουμε την ταχύτητα των επαγγελματιών αλλα την ... γλυκιά ηρεμία των ερασιτεχνών. Συντονιστείτε ... Βασίλης Χαρά «τα γεράνια» χώρος τέχνης |
|